پیوندهای ضروری

 
تاریخ : چهارشنبه 26 شهريور 1399     |     کد : 4006

شهریار ، پادشاه خوبان کشور شعر

استاد معظم سید محمد حسین بهجت تبریزی ، متخلص به شهریار ، صاحب روحی لطیف ، صیقل خورده و به حق " شاعرانه " بود که به همه چیز و همه کس از زاویه ای معنوی و روحانی نظر می افکنده و " خودبینی " و " خودرایی " در آن جایی نداشته و فکرت سودای شاعرانه تمام جغرافیای آن را دربر گرفته بود . شهریار ، این شاهد قدسی مآب ، با لحاظ سیری ژرف در جهان عشق و در لحظات و ساعات زندگانی شخصی خویش ؛ صاحب ابیات و مصارعی است که او را شمع نیکوی جمع در این ساحت ساخته است :

از من گذشت و من هم از او بگذرم ولی
با چون منی به غیر محبت روا نبود

اثر پرهیبت و شگفت انگیز (( همای رحمت )) در مدح و منقبت صدیق اکبر و فاروق اعظم ، حضرت امیرمومنان علی بن ابی طالب ( ع ) ، چنان از عنصر " عشق " پر است که انفاس عیسوی و اورنگ خسروی را در باب آن ولی الهی به زیباترین شکل ممکن در ذهن و ضمیر شیعیان عاشق او جای می دهد . این باد صبای محبانه جادوکاری شهریار در حوزه ی شعر است . در کم تر بیتی به عذوبت بیت زیر می توان بوی زلف ولایت را ادراک نمود :

نه خدا توانمش گفت ، نه بشر توانمش گفت 
متحیرم چه نامم شه ملک لافتی را

شهریار در انواع قالب های شعر فارسی مضمون سازی نموده و در اکثر موارد اشک حرم نشین مخاطب را بر روی گونه هایش جاری ساخته است . فطرت شاعرانه ی شریف همراه با ظرایف ذره بین عشق تمهیدات نخستین این معامله ی معنوی میان شاعر و مخاطب شعر اوست :

تا هستم ای رفیق ندانی که نیستم
روزی سراغ وقت من آیی که نیستم
پیداست از گلاب سرشکم که من چو گل
یک روز خنده کردم و عمری گریستم
خود مدعی که نمره ی انصاف اوست صفر
در امتحان صبر دهد نمره بیستم

پشتوانه ی اعتقادی شهریار چون محمولی ستبر و پرطمطراق  خونین جگری های وادی عشق را تبلور بخشیده و نقطه ی تسلیم الی شاعر نموده است :

علی آن شیر خدا شاه عرب
الفتی داشته با این دل شب 
شب ز اسرار علی آگاه است
دل شب محرم سرالله است

شهریار شاعر اخلاق است که در تبیین مواضع مکارم اخلاقی از هیچ کوششی فروگذار نیست . او چونان هاتفی از میخانه ی مهر و محبت انسانی ندا می دهد که ای انسان ها به یاد همدیگر باشید و محبت را از هم دریغ نورزید :
گر از یادم رود عالم تو از یادم نخواهی رفت
به شرط آنکه گه گاهی تو هم از من کنی یادی

استاد از زاویه ای دیگر ما را به روح و روان جامعه ی ایرانی وارد می کند و زوایای مختلف طبقات اجتماعی را با جاری ساختن فرهنگ فولکلوریک رنگ و بویی دیگر می بخشد . منظومه ی بی بدیل " حیدربابایه سلام " شاهدی بر این مدعاست که آیین های سنتی خطه ی آذربایجان و رسم و رسوم مربوط به آن را با شمایلی مطبوع جاری ساخته است 
خداوند روح آن عزیز گرامی را با حضرت امیر ( ع ) محشور سازد . آمین

شهریار تو به شمشیر قلم در همه آفاق
به خدا ملک دلی نیست که تسخیر نکردی


حسین مدرس زاده
شهریورماه ۱۳۹۹


PDF چاپ چاپ